Sauna – sprawdź, czy powinieneś z niej korzystać!

Co daje sauna? Najważniejsze właściwości

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie – jakie są właściwości sauny? Dlaczego (albo dlaczego nie) powinieneś się nią zainteresować. Być może stanie się ona rozwiązaniem problemów, z którymi borykasz się od dawna, a być może ulubionym sposobem na popołudniowy relaks.

Grota Solna

Regulacja procesów

Saunowanie (bo tak nazywa się proces korzystania z sauny) przede wszystkim zadba o prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów odpowiadających za regulację temperatury Twojego ciała. Właściwie przeprowadzony seans saunowy (polegający na naprzemiennym ogrzewaniu i schładzaniu ciała – o tym w dalszej części artykułu) pobudzi krążenie, zwiększy liczbę czerwonych krwinek oraz wspomoże Twoją gospodarkę tlenową.

Oczyszczenie

Wysoka temperatura panująca w saunie rozszerza pory skórne i przyspiesza pracę gruczołów potowych. To prowadzi do usunięcia z organizmu szkodliwych toksyn i zanieczyszczeń.

Saunowanie wspiera regenerację po wysiłku i przyspiesza procesy przemiany materii.

Dla osób nerwowych

Sauna zadziała także kojąco na Twój układ nerwowy – uwolni endorfiny i kortyzol, obniży poziom napięcia mięśni oraz wywoła odczuwalny efekt pobudzenia i świeżości. Jeśli więc masz stresującą pracę lub jesteś osobą naturalnie nerwową, sauna domowa stanie się Twoim ulubionym miejscem. Poza zapewnieniem relaksu i odprężenia, pomoże Ci z kłopotami ze snem.

Dla tych, którzy chcą stracić na wadze

Nie jest to koniec zbawiennego działania wynalazku, jakim jest sauna. Korzyści z regularnego chodzenia do niej odczują także osoby, które się odchudzają. Saunowanie wspiera regenerację po wysiłku i przyspiesza procesy przemiany materii. Dzięki temu podczas jednego seansu możesz stracić nawet do 300 kalorii! Oprócz tego poprawia wydolność i wspiera pracę serca, więc codzienne treningi staną się łatwiejsze i przyjemniejsze. Nawet te na świeżym powietrzu o każdej porze roku – sauna wpływa bowiem także na poprawę odporności.

Zalecenia zdrowotne – kto powinien korzystać z sauny?

Wiele zależy od tego, jaki rodzaj sauny wybierzesz. Poza właściwościami wymienionymi powyżej, inne typy przyniosą ze sobą dodatkowe wartości pewnym grupom jej użytkowników. Przykładowo korzystanie z sauny suchej zaleca się osobom cierpiącym na problemy związane z napięciem mięśni grzbietu oraz przewlekłym reumatoidalnym zapaleniem stawów. Sauna parowa z kolei sprawdzi się idealnie u osób aktywnych fizycznie – ze względu na jej wsparcie w regeneracji organizmu po wysiłku. Jeśli z kolei cierpisz z powodu bólu kręgosłupa, dyskopatii, stanów pourazowych czy choroby zwyrodnieniowej stawów, świetną opcją dla Ciebie będzie sauna na podczerwień (inaczej sauna infrared). Korzyści z jej stosowania to także minimalizacja skutków stresu i zmęczenia.

Podsumowując zdrowotne właściwości sauny, podstawowe wskazania do regularnego odwiedzania sauny to:

  • wspomaganie i regeneracja organizmu w odnowie biologicznej sportowców,
  • zaburzenia ukrwienia,
  • wspomaganie odchudzania,
  • choroby dróg oddechowych, np. zapalenie zatok, infekcje,
  • zmiany skórne (np. trądzik),
  • nerwica,
  • choroby o podłożu reumatycznym w stanie remisji objawów,
  • infekcje układu wydalniczego.

Grota Solna

Jak widzisz, zalety sauny są bardzo szerokie i korzystać z niej mogą lub powinny różne grupy osób.

Sauna – przeciwwskazania

Kto zaś nie powinien chodzić do sauny? Ze względu na swoje właściwości odradza się ją kobietom w ciąży, osobom z chorobami układu krążenia, żylakami, ciężkimi chorobami ogólnoustrojowymi czy schorzeniami skóry.

Ile stopni jest w saunie?

Temperatura panująca w saunie zależy od jej rodzaju. Z tego względu korzystanie z niektórych z nich zaleca się tylko osobom dorosłym, o dobrym zdrowiu, a do innych bez obaw mogą wchodzić dzieci, osoby starsze czy schorowane. Poza temperaturą, należy wziąć pod uwagę inny wskaźnik – poziom wilgotności powietrza.

Ogólnie im niższa temperatura i im wyższa wilgotność – tym sauna jest bardziej dostępna dla szerszych grup użytkowników. Na wilgotność z kolei wpływa sposób nagrzewania pomieszczenia. Te nagrzewane parą cechują się mniejszą, niż inne.

Sauna – rodzaje i temperatury:

  • Sauna sucha (fińska) – nawet do 110 stopni Celsjusza i wilgotność do 15% (mała wilgotność)
  • Sauna mokra – temperatura w przedziale 75-90 stopni Celsjusza i wilgotność około 25-30% (średnia wilgotność)
  • Sauna parowa – temperatura około 50 stopni i wilgotność do 40% (średnia wilgotność)
  • Sauna infrared – temperatura od 30 do 65 stopni i wilgotność nawet 100% (duża wilgotność)

Grota Solna

Ile kosztuje sauna domowa lub sauna ogrodowa?

Sauna domowa to coraz popularniejszy pomysł wśród osób, które budują czy kupują nowy dom, a także planują remont. Ze względu na swoje zdrowotne i relaksacyjne właściwości zdobywa nowych fanów i przestaje się kojarzyć z rozrywką tylko dla bogatych. Kolejną zaletą jest fakt, że nie trzeba przeznaczać na nią dużo miejsca (wystarczy nawet kilka metrów kwadratowych).

Koszt sauny domowej czy ogrodowej jest zależny od czynników takich jak materiały wykonania, sposób nagrzewania czy wielkość. Ceny przygotowania projektu i wykonania rozpoczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zastanawiasz się nad sauną w domu lub ogrodzie? Chcesz otrzymać indywidualną wycenę na bazie Twoich indywidualnych preferencji?

Napisz lub zadzwoń do nas!